Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, jest popularnym zwierzęciem domowym. Z uwagi na swoje niewielkie rozmiary może być ciekawą alternatywą dla tych z nas, dla których nierealne jest przygarnięcie psa lub kota. Świnka morska nie posiada dużych wymogów, w kwestii żywienia – jest zwierzęciem żywiącym się roślinami, przede wszystkim sianem. Pokarm świnki morskiej można wzbogacać warzywami i owocami, jak na przykład pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Musimy zapewnić zwierzątku ciągły dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej ze ściółką oraz niezbędnymi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej możemy zakupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy z pewnością w większości sklepów zoologicznych albo online. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, jako że zwierzęta te nie lubią się wspinać. Dlatego istotna jest powierzchnia spodu klatki. Spód klatki zwykle jest plastikowy, a pręty metalowe. Minimalnym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, można kupić klatkę większą, szczególnie gdy zamierzamy hodować tam więcej zwierząt.Istotnym jest, by pręty klatki nie były położone w dużych odległościach, ponieważ może to grozić utknięciem świnki morskiej pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej poleca się wyłożyć ściółką i\oraz dobrać odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Zwykle podłożem klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są tanie i dobrze sprawdzają się jako podłoże klatki. Minusem trocin jest pylenie i wysypują się poza klatkę. Inną możliwością jest granulat, wykazujący się wysoką chłonnością, jednak jest nieco twardawy w porównaniu do trocin. Oprócz tego istnieją maty dla gryzoni, z którymi prosto dbać o porządek w klatce, natomiast ich wadą jest niemożność kopania w ściółce, co gryzonie uwielbiają.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Aby umilić mieszkanie swojej świnki morskiej warto umieścić w niej potrzebne akcesoria, a w szczególności domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka będzie czuć się bezpiecznie, jako,że będzie mieć prywatną przestrzeń, w której może schować się na odpoczynek albo odstresować się, kiedy pierwszy raz przyniesiemy ją do domu.

karma dla kota https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty-29960.html